Wizyta pani Lucyny Kornobys w naszej szkole

„SPORT PARAOLIMPIJSKI W NASZEJ SZKOLE”

W dniu 8.11.2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z wicemistrzynią paraolimpijską w pchnięciu kulą Lucyną Kornobys. Pani Lucyna opowiedziała nam o swojej drodze życiowej, która doprowadziła ją do aktywnego i mistrzowskiego uprawiania sportu.

Na początek uczniowie obejrzeli kilka filmików i prezentację o sporcie osób niepełnosprawnych. Mogli zobaczyć jak wyglądają przygotowania sportowe takich osób, no i oczywiście ich starty na głównych imprezach. Nasza mistrzyni opowiedziała o swoich początkach, o tym jak zaczęła się jej przygoda ze sportem. Jako pierwsza była siatkówka na siedząco, potem zaczęła swoich sił w lekkiej atletyce. Obecnie startuje w trzech dyscyplinach: pchnięciu kulą, rzucie dyskiem i oszczepem. Jej najważniejszym osiągnięciem jest srebrny medal z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro z 2016 roku. Pani Lucyna jest także wielokrotną medalistką mistrzostw świata i Europy (w tym kilku rekordów świata).

Podczas zajęć dzieci miały możliwość poznania z jakimi barierami i problemami spotykają się na co dzień osoby niepełnosprawne. Pani Lucyna pokazała nam, że bycie osobą niepełnosprawną to nie koniec świata, że takie osoby również funkcjonują pośród nas i chcą być postrzegane w pozytywny sposób. Najważniejsze jest to, aby się nie poddać i walczyć do końca- “Bo dopóki walczysz jesteś zwycięzcą”. Właśnie ten cytat daje jej siłę do walki, którą podjęła i stoczyła zwycięsko w swoim życiu. Pomimo, że wcześniej była osobą pełnosprawną, a w jej życiu zadziało się wiele przykrych sytuacji to potrafiła znaleźć sens życia w niepełnosprawności i pokonać swoje słabości.

Potem przyszedł czas na warsztaty, który obejmował pokaz poruszania się na wózku inwalidzkim, poruszanie się jako osoba niewidząca oraz gra w goalball. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w poszczególnych pokazach, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, bo każdy choć na chwilę chciał spróbować, jak to jest być po tej „drugiej stronie”. Na koniec mogliśmy obejrzeć trofea, które zdobyła Pani Lucyna oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia i autografy.

Pani Lucynko bardzo serdecznie dziękujemy, że zechciała Pani skorzystać z naszego zaproszenia  i odwiedziła Pani naszą „małą” szkołę. Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy poznać tak ciepłą i wrażliwą osobę. Trzymamy za Panią kciuki za przyszłoroczne starty, a progi naszej szkoły i nasze serca są dla Pani zawsze szeroko otwarte, bo: „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać”.

Edyta Mossoń

Galeria zdjęć: