„Bezpieczna droga do i ze szkoły”

11

W ramach programu profilaktyki  w naszej szkole odbywały się zajęcia praktyczne z zakresu  bezpieczeństwa pod hasłem „Bezpieczna droga do i ze szkoły”. Wzięli w nich udział wszyscy uczniowie z klas 0-VI.

Zerówka oraz pierwszoklasiści rozpoczęli lekcje dotyczące bezpieczeństwa na drodze od poznania pojęć takich jak: jezdnia, chodnik, pobocze, pasy, pieszy, sygnalizacja świetlna. Zapoznali się także  z zasadami bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.  Zdobyte wiadomości wykorzystali w terenie – wraz ze swoimi Paniami, z którymi wybrali się na wycieczkę w pobliże szkoły, gdzie uczyli się przechodzić bezpiecznie przez ulicę.

Uczniowie klas II-VI wspólnie stworzyli zasady bezpieczeństwa na drodze i tak oto ustalili , iż aby być bezpiecznym na drodze należy przestrzegać pewnych bardzo ważnych zasad oraz przepisów ruchu drogowego:

1.      Do szkoły należy chodzić drogą uczęszczaną przez innych, nie „na skróty” przez miejsca nieznane i mało bezpieczne.

2.      Jeśli nie ma chodnika, należy iść poboczem lewej strony jezdni.

3.      Przez jezdnie należy przechodzić w miejscach wyznaczonych np. pasami lub oznaczonych sygnalizacja świetlną.

4.      Należy pamiętać, aby zawsze przechodzić na zielonym świetle. Jeśli nie ma sygnalizacji świetlnej należy ustawić się przy krawędzi chodnika, zobaczyć czy nie nadjeżdża samochód z lewej strony jezdni, następnie z prawej strony jezdni i jeszcze raz upewnić się czy z lewej strony jezdni nie nadjeżdża samochód.

5.      Nigdy nie należy przebiegać przez jezdnię, nawet jeśli masz zielone światło j jesteś na pasach.

6.      Ważne jest aby nosić odblaskowe elementy widoczne dla nadjeżdżających kierowców np. umieszczone na plecakach.

7.      Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznaną osobę powiadom o tym zdarzeniu rodziców lub opiekuna.

8.      Nie należy przyjmować od osoby nieznajomej słodyczy, zabawek, pieniędzy.

9.      Nie wolno ufać obcej osobie, nie wolno oddalać się z taką osobą od miejsca zamieszkania.

10.    Nigdy nie wolno wsiadać do samochodu nieznajomej osoby.

Następnie każda z klas, aby utrwalić te zasady odbyła ćwiczenia w praktycznym przechodzeniu przez jezdnię w obecności swoich wychowawców, a uczniowie klas II-III wspólnie wykonali makiety dotyczące zasad bezpiecznego pieszego.

Mamy nadzieję, że dzięki takim lekcjom uczniowie naszej szkoły będą pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych podczas poruszania się po drodze.